Kas geliştirmeVücut geliştirme

Kaslarınızı Geliştirmenizi Sağlayacak En İyi 5 Öneri

Size vücut geliştirme programı ya da beslenme programı sunmayacağım. Kas yapmak isteyenler için göz ardı edilen ancak kas yapımı için temel faktörleri anlatacağım. Bu faktörlere dikkat edilmeden emekleriniz boşa gidebilir.

1. Öncelikle doktor kontrolü

Kas yapmak ve irileşmek ya da plaj kası yaparak daha fit bir görünüm istiyorsanız öncelikle doktor kontrolü şart. Neden mi?

Eğer metabolik bir hastalığınız varsa uygulayacağınız tüm beslenme programları ters tepebilir. Örneğin siz kilo almak amacında iseniz ve şeker hastalığı ya da tiroit hormonunun fazla çalışması gibi bir rahatsızlığa sahipseniz ne yaparsanız yapın kilo alamazsınız. Yedikçe sağlığınız tehlikeye girebilir.

Bir başka önemli ve göz ardı edilen durum ise kalp rahatsızlıklarına sahip olup olmamanızdır. Eğer Allah korusun kalbiniz sağlıklı değilseniz egzersiz yaparken hastalanma ve bir daha hiç egzersiz yapamama gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Eğer bel fıtığı gibi bir sorununuz varsa bu hastalığı ağır ve bilinçsiz egzersizler ile ilerletmeniz de söz konusu olabilir. Bu nedenle daha vücut geliştirmeye ya da fitness’a başlamadan önce bel fıtığı, boyun fıtığı, skolyoz yani omurga eğriliği gibi bir hastalığınız olup olmadığını belirlemeniz çok önemlidir.

2. Doğru egzersiz ve spor salonu

Eğer sağlıklı bir bireyseniz yani doktor kontrolü sonucunda herhangi bir metabolik bir rahatsızlığınız ya da kalp hastalığı ve bel fıtığı gibi bir durumdan müzdarip değilseniz o zaman artık işinde uzman, kaliteli ellere kendinizi teslim edebilirsiniz.

Eğer vücut geliştirme amacındaysanız ya da plaj kası yapmak istiyorsanız evde boşuna vakit geçirmeye gerek yok denilebilir. Ha evde irileşen ve kas yapan kimse yok mudur? Vardır ancak onlar da evlerini spor salonuna dönüştürmüş kişilerdir. Spor salonundaki aletler ile egzersiz yapma imkanı evdeki olanaklarla karşılaştırılamayacak fazladır.

Eğer amacınız kas yaparak irileşmek ya da plaj kası yapmak ise o zaman doğru egzersiz programını uygulayabilmek için spor hocalarının rehberliği konusunda iyi bir referansı olan spor salonunu tercih etmeniz çok önemlidir. Eğer zayıflamak amacında iseniz o zaman spor salonu şart demiyorum ancak daha kısa sürede amacınıza ulaşmanız mümkün. Evde zayıflama hareketleri yapılabilir ancak motivasyon spor salonunda daha fazla olur ve amacınıza daha kolay ulaşabilirsiniz. Evde ise sağlıklı bir şekilde zayflamak daha zordur denilebilir.

3. Doğru beslenme programı

Eğer vücut geliştirme ile irileşmek istiyorsanız o zaman etkili ve sizin yapınıza uygun olan vücut geliştirme beslenme programı uygulamanız gerekecektir. Yine bunu uygulayabilmek için öncelikle diyetisyene gitmeniz sağlıklı bir şekilde kas yapmanız ve kilo almanız açısından çok büyük önem taşımaktadır. Egzersiz programınız belirlendikten sonra diyetisyen sizin metabolizma hızınızı, kilonuzu, boyunuzu, karbonhidrat, protein, yağ ve enerji ihtiyacınızı belirler.

Kas yapmak istiyorsanız ancak D vitamini eksikliği problemi yaşıyorsanız bu kas yapımını olumsuz etkileyecektir. O neden bu dertten kurtulmanın yollarını öğrenmeniz gerekir.

En iyi vücut geliştirme beslenme programı iyi bir diyetisyen tarafından sizin yukarıda sayılan unsurları göz önüne alınarak hazırlanmış olan beslenme programıdır. Bazı durumlarda o kadar zayıf olursunuz ki o durumda bazı diyetisyenler karbonhidrat tozu ya da karbonhidrat içeren ve eczanelerde satılan besin takviyelerini önerebilir. Örneğin 19 yaşında olup boyuna göre 85 kilo olması gereken Ahmet, 61 kilo ise bu durumda doktor uygun görürse böyle bir öneride de bulunabilir. Kilo almak için karbonhidrat şarttır. Ancak bunun sağlıklı ya da kompleks olması gerekmektedir. Basit şekerler hem zayıflamak hem de kilo almak isteyenlerin uzak durması gereken tatlı zehirlerdir.

Bazı gençler ne kadar yerse yesin protein ihtiyacını karşılayamayabilir. Et yiyerek istenen oranda protein alamayabilir. Ya da diyetisyenin önereceği miktarda et yemesi mümkün olmayabilir. Kişi iştah problemleri yaşadığı için yeterli ve dengeli beslenemezse kas yapması beklenemez. Bu gibi durumda doktor ya da diyetisyen kişiye protein tozu ya da protein içeren besin takviyeleri önerebilir. Protein içeren besinlerin kas yapımı açıdan ne kadar etkili olduğuna dair yapılan bir sürü bilimsel çalışma vardır. Eğer protein yeterli miktarda alınmaz ise amacınıza ulaşmanız mümkün olmayabilir.

4. Büyüme hormonu seviyesi

Yapılan bir araştırmada (1) proteinlerin karbonhidratlarla birlikte alınmasının büyüme hormonu seviyelerini olumsuz etkilediği ifade edilmektedir. Bu araştırmanın ışığında proteinler ile karbonhidratları aynı zamanda almanın kas yapımını olumsuz etkilediği söylenebilir. Aynı zamanda büyüme hormonu ve testosteron kas yapımı için gerekli ve gücün sembolü olan bir hormondur. Gece yatmadan önce sadece protein içeren ve sindirimi kolay olan besinlerin tüketilmesi hem testosteron hem de büyüme hormonunu artırabilir.

5. Bazı egzersizler vazgeçilmez olmalıdır.

Bazı egzersizler hangi programları uygularsanız uygulayın vazgeçilmez ve etkisi tartışılmaz olarak kabul edilebiliyor bazı uzmanlar tarafından. Örneğin aşağıda bununla ilgili bir liste var. Tabi bu listedeki hareketleri kesin olarak yapmalısınız anlamı da çıkmamalıdır buradan. Bu ve bu hareketlerle aynı kasları çalıştıran bu hareketlerin versiyonları da uygulanabilir.

Göğüs için bench press

Bacak için barbell ile squat

Kol kasları için barbell curl ya da hummer curl

Omuz için front dumbell raise

Bu yazıda basit gibi görünen ancak kas yapımı ile ilgili çok önemli 5 öneri üzerinde durduk. Herkese faydalı olması dileklerimle.

Kaynak:  http://www.kalitelibeslenme.com/yeni-baslayanlar-icin-vucut-gelistirme-programi

en iyi protein tozu markası
Previous post

En iyi protein tozu markası hangisidir? | Kas Geliştirme TV

Protein tozu yağlanma yapar mı?
Next post

Protein Tozu Kilo Aldırır mı ya da Yağlanma Yapar mı?

Yorum yok

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir