Kas geliştirmeVücut geliştirme

Protein Tozu Kilo Aldırır mı ya da Yağlanma Yapar mı?

Çoğu erkek, kas yapmayı ve kaslı bir görünüme sahip olmayı hayal eder

Bunu ister ve bu amaca ulaşabilmek için spor salonuna yazılarak egzersizlerine başlar. Ancak gelişemediğini gördüğünde ya da daha çok kas yaparım umuduyla spor hocasına danışarak ya da kulaktan dolma bilgilerle protein tozu kullanmaya başlayabilir. Ayrıca egzersizler bir şekilde yapılırken yanlış giden bir şeyler olduğunu düşünmeye de başlar. Yaptığı araştırmalar sonucunda yeterince protein tüketmediğini düşünmesi de doğal bir durumdur. Çünkü kimle konuşsa “Protein tozu olmadan vücut geliştirme olmaz, kesinlikle kas yapamazsın.” gibi cümleler duymaya başlar.

Hiç şüphesiz kas yapmak, hacim kazanmak ya da daha fit görünmek için egzersizler ne kadar önemliyse beslenme de o kadar önemlidir

Özellikle hacim kazanma amacını taşıyanlar için 2 saatte bir vücudu beslemek gerekir şeklinde bir anlayış var. Bu algıyı biraz da protein tozu şirketleri pompalıyor olabilir. Örneğin “Kas yapmak için yeterince protein alıyor musunuz?” başlıklı bir İngilizce makalede çok hareketli atletlerde bile her bir kilo başına gerekli olan protein miktarının 0,8 gram olduğu ifade edilmiştir.

Yine aynı makalede araştırmaların kas yapmak için gerekli olan ortalama protein miktarının kilo başına 0,6 gram ile 1,1 gram arasında bir değer aldığını gösterdiği vurgulanmıştır. Bu da demek oluyor ki 100 kilo ağırlığındaki bir adam en fazla 110 gram kadar protein tüketmelidir denilebilir. Vücut geliştirmeye yeni başlayan 70 kg kütleli bir genç için bu değer yaklaşık 80 gram proteine denk geliyor. O halde bu değerlerden daha fazla oranda protein alınırsa bunlar kullanılmayabilir. Eğer yemeklerden bu değer elde edilebiliyorsa protein tozu kullanmak pek mantıklı gözükmüyor. O halde kas yapmak isteyenler öncelikle vücut geliştirme beslenme programı konusunda daha çok araştırma yapmalıdır.

Peki gelelim esas sorunun cevabına

Kas yapmak için kullanılan protein tozu acaba kilo aldırır mı? Eğer yemeklerden yeterince protein aldığınızı düşünüyorsanız ve 1 yıldır düzenli olarak vücut geliştirme egzersizleri yapmıyorsanız protein tozu kullanmanıza gerek yoktur. Kimi bu işe yıllarını vermiş sporcular eğer 3 öğünde protein oranını ayarlarsan yani yeterince alırsan protein tozu kullanmana gerek yok der. Ben de bu görüşe katılıyorum. Bazısı da eğer bir protein tozu şirketi onun sponsoru ise mutlaka kullanmalısın der. İkinci görüş bence tamamen duygusal.

Her şeyin fazlası zarardır

Eğer egzersizlerin yeterli değilse tükettiğin her yiyecek sana yağ olarak dönecektir. Proteinler eğer gerekli miktardan fazla alınıyorsa vücutta yağa çevrilerek depo edilirler. O halde gereğinden fazla alınan protein miktarı arttıkça yağlanma ve kilo artışı olabilir. Bir de kalitesiz protein tozu markaları üzerinde yazılan değerler dikkate alınırsa spor öncesi 44 gram ve spor sonrası 44 gram alınız gibi uyarıları dikkate alan birisinde ise özellikle göbek bölgesinde yağlanma olması kaçınılmazdır. Ancak yediklerini yakacak kadar bir egzersiz çalışması varsa bu yağlanma miktarı azalacaktır.

Kaynak: http://www.kizlarsoruyor.com/spor/a84160-protein-tozu-kilo-aldirir-mi-ya-da-yaglanma-yapar-mi

kas geliştirme önerileri
Previous post

Kaslarınızı Geliştirmenizi Sağlayacak En İyi 5 Öneri

zayıflama
Next post

İşe Yarayan Zayıflama Yöntemleri

Yorum yok

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir