Yağ eritmeZayıflama

İşe Yarayan Zayıflama Yöntemleri

Biz aslında biz daha çok vücut geliştirme ile ilgili makaleler yayınlıyoruz fakat gelen sorulardan anlamış bulunuyoruz ki kas yapıp irileşmek isteyenler kadar fitness ile zayıflama amacında olanlarda var. Bu nedenle bizden size bir armağan niteliğinde olacak bir zayıflama yöntemleri rehberi hazırlamaya karar verdik.

Bu yazıyı okumadan önce zayıflama konusunda size önereceğimiz başka bir makale daha var ki o da zayıflama, vücut geliştirme, fitness, beslenme gibi sağlığı ilgilendiren konularda lider sitelerden biri olan kalitelibeslenme.com sitesinin zayıflama konusundaki  “zayıflama yöntemleri” hakkındaki makalesidir. Bu makale Türkiye’de bu konuda hazırlanmış en ayrıntılı makale olma özelliğini taşıyor. Biz de kendimizce zayıflama yöntemlerinin genel hatlarını ortaya çıkardığımızı düşünüyoruz.

zayıflama

Zayıflama

Fit bir görünümün olmasını mı istiyorsun,  uzun zamandır spor salonuna gidiyorsun fakat hala hayalindeki vücuda kavuşamadın mı,  yeterince kilo veremediğin için mutsuz musun, şu kilo sorunun canına mı yetti? Kalbinin küt küt attığı bir sevgilin var ama düğün için bayağı bir kilo vermen mi gerekiyor,  hayalini kurduğun gelinlik üzerine güzel oturmadı mı yoksa bunların hiçbiri değil mi?  Senin amacın sağlıklı yaşamak için kilo vermek mi?

Amacınız ne olursa olsun ilk yapmanız gereken bu duruma bilimsel bir bakış açısıyla bakmak olmalıdır. Başka bir ifadeyle eğer zayıflamak istiyorsanız öncelikle bir sağlık kuruluşuna başvurarak herhangi bir sağlık probleminiz olup olmadığını öğrenmek olmalıdır.

Yukarıda bahsedilen aşamayı geçmek kilo vermeyi istememek ile eş anlamlı olarak kabul edilebilir. Sağlıklı bir vücudunuz ve dengeli bir metabolizmanız yoksa hangi zayıflama yöntemleri uygulanırsa uygulansın başarılı olmak mümkün olmayacaktır. Diyetisyene gitmeden zayıflamaya çalışmak rotası belli olmayan bir geminin okyanusta yüzmesi ne benzetilebilir.

Diyetisyene gitmek ve kendimizi tanımak zayıflama için atılan en önemli aşamalardan biridir. Bu aşamada ne kadar kilo vermeniz gerektiğini,  ideal kiloda olup olmadığınızı, metabolizmanızın hızlı mı yoksa yavaş mı çalıştığını, kan tahlilleri sonucunda herhangi bir hastalığınız olup olmadığını ve bunun sonucunda da belli bir beslenme programı uygulayarak kilo verip vermeyeceğinizi öğrenme imkânına sahip olabilirsiniz.

Zayıflama yöntemleri

Diyelim ki yukarıda bahsedilen bir sağlık kuruluşuna başvurma ya da diyetisyen ile görüşme aşamasından geçtiniz ve herhangi bir sağlık probleminiz olmadığı tespit edilmiş olsun. Bu durumda aşağıda bahsedilen ve listelenen zayıflama yöntemleri sizin için uygun olabilir ancak bu yöntemleri uygulayabilmeniz için doktorunuza ya da diyetisyeninize mutlaka danışmanız gerekiyor.

Sabah kahvaltısında ne yenilebilir?

Sabahları suda pişmiş yumurta yemek sizi gün boyunca tok tutarak daha az yemenize vesile olabilir. Buna ilaveten yumurtanın, zeytin, peynir, domates ve salatalık gibi yiyeceklerle birlikte tüketilmesi mideyi doldurur. Mideniz dolsa bile bu yiyeceklerin içeriğindeki karbonhidrat oranı fazla değildir. Bu nedenle sabahları karbonhidrat bol miktarda tüketmek daha sonraki öğünlerde daha çabuk acıkmanızı sağlayabilir.

Alınan enerji ve harcanan enerji dengesi

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki kilo almanın en önemli nedeni gereğinden fazla enerji kazanmaktır. Eğer alınan enerji harcanan enerjiden fazla olursa artan enerji vücutta yağ olarak depolanır ve böylece hem kilo alınır hem de ruhsal yönden bir çöküntü durumu içine girilebilir. O nedenle bu dengeye dikkat etmelisiniz. Bunu yani alınan enerji ve harcanan enerji dengesini anlayabilmenin yolu da diyetsiyen kontrolüdür. O size günde en fazla n e kadar yemeniz gerektiğini ve kaç kaloriye ihtiyacınız olduğunu hesaplayacaktır.

zayıflama yöntemleri

Zayıflama yöntemleri

Özetlemek gerekirse alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması için yani gereğinden fazla kalori alımının en büyük nedeni yenilen basit ve kompleks karbonhidratlardır.

Karbonhidratların sınırlandırılması

İnsanların beslenme alışkanlıklarına bakıldığında birçok nedenden dolayı karbonhidratlı yiyecekleri daha çok tükettikleri gözlemlenmiştir. Başka bir ifade ile kilo almanın en büyük nedeni karbonhidratların fazla tüketilmesidır. Bu durumda kilo vermek istiyorsanız basit karbonhidratlardan uzak durmalısınız ve kompleks karbonhidratları da sınırlı miktarda tüketmelisiniz.

Su ve limon sıkmak

En çok önerilen zayıflama yöntemleri arasında günde 8 – 10 bardak su içmek gelir. Suyun aç karnına ve sabah uyanır uyanmaz içilmesi önerisi de yaygındır. Sabah su içmek hem metabolizmayı canlandırabilir hem de kahvaltıda daha az yemenizi sağlayabilir. Ayrıca içtiğiniz suya birkaç damla limon sıkmak da önerilen yöntemlerdendir.

Sebze çorbaları

Sebze çorbaları zayıflama süreçlerinde önemli rol oynar. Yine brokoli, kabak, maydanoz, soğan, patates ve mercimek kullanılarak yapılan ve robottan geçirilen sebze çorbası hazırlamak ve bu çorbayı sabahları aç karnına su içtikten 15 – 30 dakika kadar sonra içmek ve kahvaltıyı daha sonra yapmak yine doygunluk hissi uyandırır. Bu çorba aynı zamanda bağırsak problemlerini de en aza indirmenize fayda sağlayabilir. Yine aynı şekilde istenirse akşamları da yemeğe bu tür bir çorba ile başlanabilir.

Egzersiz

Çömelme

Squat

Aslında sağlıklı beslenme ilkelerine uygun bir program ile egzersiz yapmadan bile hayalinizdeki vücuda kavuşabilirsiniz.  Ancak egzersiz yaptığınız kaçamaklar ile aldığınız kalorileri de yakmanızı sağlayabilir. Bu nedenle harcanan enerjinin artırılmasında, metabolizma hızının dengelenmesinde, dolaşım bozukluklarının giderilmesinde ve kalp problemlerinin azaltılmasında etkili bir şekilde rol oynayan spor etkinliklerinden yararlanmak zayıflama sürecini hızlandırabilir.  Ayrıca spor daha iyi hissetmenizi sağlayarak depresyon nedenli kilo alımlarından sizi uzak tutabilir.

Protein ve sağlıklı yağlar tüketmek

En önemli zayıflama yöntemleri arasında proteinli yiyeceklere ağırlık verilmesi de vardır.  Karbonhidratları tamamen yok saymak yanlış bir yöntemdir. Esasen zayıflamak için karbonhidratları sınırlı miktarda tüketmeniz gerekir. Ancak proteinleri bir miktar artırmak (tabi ki diyetisyenin önereceği şekilde) sizi daha tok tutar hem de kan şekerinin hızlı bir şekilde dalgalanması problemini sınırlandırır.

Aynı şekilde fındık, ceviz ve badem gibi kuru yemişlerden alacağınız yağlar, zeytinyağı ve doğal tereyağları ise sağlıklı yağlar olarak nitelendirilebilir. Bu tür yiyecekler, karbonhidratlardan kesinlikle daha faydalıdır. Tok tutma açısından ve ara öğünler için iyi birer atıştırmalık olarak kabul edilebilir.

Bu yazımızda sizlere kısa sürede zayıflama amacınıza ulaştıracak en etkili ve pratik zayıflama yöntemleri ile ilgili genel bir çerçeve çizmeye çalıştık. Faydalı olması dileklerimizle. Ancak hiç birinin diyetisyen önerisi olmadan kullanılamayacağını da lütfen unutmayınız.

Kaynaklar

  1. http://www.kalitelibeslenme.com/en-hizli-kilo-verme-yollari/
  2. http://www.health.com/health/gallery/0,,20501331,00.html
Protein tozu yağlanma yapar mı?
Previous post

Protein Tozu Kilo Aldırır mı ya da Yağlanma Yapar mı?

zayıflatan yiyecekler
Next post

Kısa sürede zayıflatan yiyecekler

Yorum yok

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir