Yağ eritmeZayıflama

Kısa sürede zayıflatan yiyecekler

Hangi yiyeceği yerseniz yiyin yağlanıyor, kilo mu alıyorsunuz? Kısa sürede zayıflatan yiyecekler bulup kilo mu vermek istiyorsunuz? İşte bu yazımızda zayıflatan besinler ile ilgili ayrıntılı bir araştırma yapmak amacındayız. Ayrıca zayıflatan yemekler nelerdir ve bu yiyecekler gerçekten işe yarar mı gibi sorulara da odaklanacağız. Zayıflatan yiyecekler hakkında yeterince farkında olmanız etkili bir şekilde kilo vermenizi sağlayabilir. Buna ilaveten daha önce kilo aldıran besinler ile ilgili bir yazımız vardı. Orada bahsedilen yiyeceklerden uzak durarak kilo vermeniz için o yazıya da göz atmanız faydalı olabilir.

Zayıflatan yiyecekler

Zayıflatan besinler ile ilgili listeye geçmeden önce “zayıflama yöntemleri” başlıklı muhteşem yazımızı okumanız çok faydalı olabilir. Neden mi? O makalede kilo vermeniz için en iyi kilo verme yolları tek tek açıklandı.

Burada adı geçen zayıflatan besinlerin en verimli bir şekilde zayıflamanızı sağlayabilmesi adına bazı kurallara dikkat etmeniz çok önemlidir. Yoksa düzensiz bir beslenme programı uygulamanız durumunda hiçbir besin zayıflatmaz, tam tersine yağlandırarak kilo aldırır. Bu amacı gerçekleştirmek için sağlıklı beslenme konusundaki bilgilerinizi gözden geçirmeniz çok önemlidir.

 kilo verdiren besinler

Zayıflatan yiyecekler

Zayıflatan yiyecekler,  içinde şeker olmayan, kompleks karbonhidrat oranı düşük, protein oranı karbonhidrata göre daha fazla, sağlıklı yağlar içeren, vücutta asit etkisi yaratmayan ve glisemik indeksi düşük yani kan şekerini hızlı yükseltip hızlı indiren gıdalardır.

Zayıflatan besinler

Yukarıda yer alan tanıma göre bu özelliklere sahip olan gıdalar genellikle sebzeler ve süt grubudur. Sebzelerin genelinde karbonhidrat, protein ve yağ oranları azdır ve kalori açısından düşük değerdedirler. Bu bakımdan en hızlı zayıflatan besinlerin başında sebzeler gelir. Daha sonra ise bu sıralamada ise hayvansal ürünler de kilo vermenizi sağlayan besinlerdendir. Ancak sebzeyi bile doğru şekilde tüketmediğiniz taktirde zayıflatan besinler sınıfında olan bu gıdalar kilo aldıran bir canavara bile dönüşebilir. Şaka şaka o kadar da değil ancak doğru şekilde tüketmek çok önemlidir.

Zayıflatan mineraller

Kilo vermenize yardımcı olan bazı mineraller var. Özellikle bu mineralleri içeren besinlerin dengeli tüketimine mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Bu minerallerin başında ise kalsiyum, potasyum, magnezyum ve sodyum gelir. Bu minerallere vücudun asit-baz dengesini ayarladıkları için aşırıya kaçmadan dengeli tüketimleri kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Yıllardır biliyorsunuz,  süt ve süt ürünleri tüketmemiz ta ilkokul öğretmenimiz tarafından mutlaka söylenmiş ve hayat bilgisi derslerinden de bildiğimiz bir gerçektir. Hatta okumaya başlamak için kullanılan “Işık süt içer.” gibi cümleler beynimize adeta kazınmış durumda. Kalsiyum almak için sadece süt ürünleri  tüketmemiz gerekmiyor aslında.  Salata, roka, lahana gibi yeşilliklerde de kalsiyum var. Bazen kalsiyum emiliminde sorunlar olabilir. Eğer böyle bir sorun varsa C vitamini ve D vitamini  eksik alıyor olabilirsiniz.

Sodyumu yemek tuzundan almak yerine besinlerden almanız daha faydalı olacaktır. Çünkü işlenmemiş gıdalarda bulunan sodyum daha yararlıdır. Buna kereviz, meyve, levrek ve yumurta örnek verilebilir.

Diğer önemli bir mineral de magnezyumdur hatta kalsiyumdan sonra ikinci derece önemlidir denilebilir. Vücuttaki bir çok önemli fonksiyonda yer aldığı için temel minerallerden biridir. Kuru fasulye, ıspanak ve ay çekirdeği tüketerek magnezyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Sağlıksız beslenmenin vücuttaki belirtileri

Eğer sağlıksız besleniyorsanız vücudunuzda şu belirtiler söz konusu olabilir. Bunlar;  sürekli bir yorgunluk hali, hiç bir şey yapmama isteği, mutsuzluk, bazı psikolojik rahatsızlıklar, burunda sürekli tıkanıklık, sinirli bir ruh hali, eklem ağrıları, kasların erimesi, kaslarda zayıflık, kemiklerde kırılganlık artması, sürekli (grip ve nezle gibi) hasta olma durumları, eklem ağrıları, ağız kenarlarında yaralar ya da uçuklar, vücudun çeşitli yerlerinde ödemler ve ağrılar olarak sıralanabilir.

Zayıflatan yiyecekler listesi

Kilo verdiren yiyecekler

Zayıflatan besinler

Zayıflatan yiyecekleri bir kaç başlık altında toplayabiliriz. Bunlar; sebzeler, meyveler ve hayvansal ürünler olarak sıralanabilir. Zayıflatan besinler yukarıda bahsedilen özellikler dışında iştah kapatma ve tok tutma özelliklerine sahip olabilirler.

1. Kabak

Zayıflayan yiyecekler grubunda ilk sırada kabak yer alır. Bazıları kabak yemeğinin tadını nedense sevmez. “Zaten hep tadı beğenilmeyen gıdalar zayıflatan besinler arasında yer alır.” diye düşünebilirsiniz. Böyle düşünebileceğiniz gıdalar arasında yer alan kabak aslında çok lezzetli bir şekilde tüketilebilir. Fırında patlıcan közlemeyi çoğu kişi bilir. Eğer kabağı da sanki patlıcan közler gibi bütün şekilde küçük bir elektrik ocağına koyun, pişene kadar bekleyin. Bakın ne kadar lezzetli bir yemek ortaya çıktı. Pişen ya da közlenen kabakları dilimleyip yanında lor peyniri ve doğal sızma zeytinyağı ekleyip afiyetle yiyebilirsiniz. 2 tane kabak yeseniz en fazla 50-60 kalori kazanırsınız. Ayrıca hem birçok vitamin hem de bir çok mineral içerdiğinden çok sağlıklı bir besindir.

2. Salatalık 

Zayıflayan yiyecekler grubunda ikinci sırada salatalık yer alır. Bir çok vitamin ve mineralden oluşan salatalık kilo vermek isteyenler için mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir. Özellikle kahvaltılarda yediğiniz salatalık ağızdaki özellikle koku yapan bazı bakterileri öldüren fitokimyasallar salgılar. Kalori oranı düşüktür ve vücutta asit oluşturmadığı için kilo vermenizi sağlar. Ayrıca kahvaltıda ekmek yerine yiyeceğiniz her bir salatalık sizi gün boyu da tok tutabilir. Ancak yanında domates de yemelisiniz.

3.Patlıcan

Bir diğer zayıflayan yiyecek de patlıcandır. Fırında ya da elektrik ocağında közleyip afiyetle yiyebilirsiniz. Kan yağlarını dengeleyici özelliktedir. Yoğurtla ya da lor peyniri ile birlikte tüketildiğinde çok etkili bir tok tutucu olarak görev yapar. Ayrıca hem lezzetli hem de zayıflatan gıdalar arasındadır. 100 gramında sadece 24 kalori vardır. A, B ve C vitaminlerini içerir.

4.Pancar

Belkide en etkili zayıflatan yiyecekler sınıfında pancar vardır. Detoks etkili ve iltihap giderici pancar bağışıklık sistemini güçlendirecek olan C vitamini içerir. Suda haşlayıp yiyebilirsiniz. Ancak bir öğünde 2 taneden fazla yememeniz gerekiyor.

5. Yumurta

zayıflatan yiyecekler

Zayıflatan yiyecekler

Kısa sürede kilo verdiren zayıflatan yiyecekler grubuna giren ve tok tutan protein içerikli kaliteli bir besindir. Özellikle suda pişirin ve iki tane yumurta akı yiyin. Bunun yanında kibrit kutusu büyüklüğünde bir dilim de süzme peyniri yerseniz gün boyunca akşam yemeğine kadar hiç acıkmadığınızı deneyerek gözlemleyebilirsiniz. Ancak tek şartı kesinlikle kahvaltıda ekmek yemeyin. Diyelim ki gün acıktınız hemen bir bardak su içersiniz ve açlığınız hemen kaybolur. Ancak bünyeden bünyeye değişmekle birlikte genelde acıkmama oranı fazladır.

100 gram kerevizde yaklaşık 18 kalori enerji vardır. Bir çok vitamin ve mineral içerir ve alkali yapıda olan yani vücutta asit etkisi oluşturmayan gıdalardandır. Hem tok tutar hem de iştahı dengeler. Böyle kilo vermenize yardımcı olur.

7. Sarımsak 

Haydari içerisinde ya da yoğurt içerisinde zeytinyağı ile haftada bir gün yiyebilirsiniz. Fırında patlıcan ile közleyerek ya da çorbaların içerisine (1 tencere çorbaya 3-4 diş sarımsak atarak pişirebilirsiniz.) ekleyerek tüketebilirsiniz. Ancak çiğ yemenin daha faydalı olduğuna dair çalışmalar var.

8. Yeşil biber

Kahvaltıda tüketebileceğiniz gibi öğle aralarında yani ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Kahvaltıda tüketeceğiniz 3-4 tane iyice yıkanmış çiğ yeşilbiber sizi gün boyu tok tutarak acıkmanızı engelleyecektir. Elektrikli ocakta da pişirilerek daha fazla da tüketilebilir. Yanında kesinlikle ekmek olmamalıdır.

9. Bezelye

Lif kaynağı olması sebebiyle bağırsak problemlerine yakalanmayı engelleyici bir etkiye sahiptir. Yüksek oranda protein içeren bitkisel besinler arasında yer alır. Özellikle ekmeksiz yenilen bezelye sizi uzun süre tok tutacaktır. Böylece daha az yiyeceğiniz için kilo verdirecektir.

10. Çiğ badem 

Zayıflatan bir diğer besin çiğ bademdir. Yapılan bir araştırmada ara öğünlerde günde 15 gram çiğ badem yiyen ve kilo vermek istiyorum diyenlerin daha yüksek oranda kilo verdiği ortaya çıktı.  Çiğ badem içerdiği sağlıklı yağlar ve protein açısından kan şekerini dalgalandırmadan tok durmanızı sağlıyor.

Zayıflatan besinler listesi

Yukarıda ayrıntılı bir şekilde açıklanan zayıflatan besinler dışında zayıflamanızı sağlayacak  tüm yiyecekleri bilmek için bu yazının tam 5 katı kadar yazmamız gerekebilir. Bu nedenle zayıflatan gıdaların sadece isimlerini vermekle yetineceğiz şimdilik. İşte o zayıflatan gıdalar: Kara lahana, enginar, pazı, ıspanak, mantar, dere otu, semiz otu, kırmızı biber, turp, bamya, limonlu su, marul, tofu, brokoli,  brüksel lahanası, havuç, soğan, maydanoz, kıvırcık, roka, , taze patates, ısırgan otu, sızma zeytinyağı, tuzsuz zeytin, suda pişmiş kırmızı et,  balık türleri olarak sıralanabilir.

1 ayda 8 kilo verdiren zayıflama yöntemi

En iyi besinler rehberinde zayıflatan yiyecekler ile genel bir değerlendirme yaptık.  Zayıflatan besinler rehberinde hangi yiyeceklerin neden ve nasıl bir şekilde zayıflatacağı üzerinde duruldu. Adı geçen zayıflatan yiyecekler listesindeki her yiyecek birlikte yenecek anlamı çıkmasın sakın.

Kaynaklar:Kilo verdiren yiyecekler“, “Zayıflama dostu besinler

zayıflama
Previous post

İşe Yarayan Zayıflama Yöntemleri

vücut geliştirme siteleri
Next post

En iyi vücut geliştirme siteleri - En iyi 3 inceleme

Yorum yok

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir